Ter Bezi İltihabı

Terbezi İltihabı

Akne inversa nedir?

Akne inversa nedir?

Akne inversa nedir?, Ter Bezi İltihabı, Kesin tedavisi, Akne inversa tedavisi, Akne inversa kesin çözümü, Akne inversa iyileşenler, Akne inversa bitkileri

Akne inversa nedir? Akne inversa olarak da bilinen faktör Hidradenitis suppurativa (HS), iltihaplı ve şişmiş topakların ortaya çıkması ile karakterize uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Bunlar tipik olarak ağrılıdır ve sıvı veya irin salgılayarak açılır ve en çok etkilenen alanlar koltuk altı, göğüs altı ve kasıktır. İyileştikten sonra yara dokusu kalır.

Obezite ve Sigara Faktörleri

Kesin neden genellikle belirsizdir ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunu içerdiğine inanılmaktadır. Hastalığa sahip kişilerin yaklaşık üçte birinin etkilenen bir aile üyesi vardır. Diğer risk faktörleri arasında obezite ve sigara bulunur. Durum bulaşıcı değildir, hijyenle veya deodorant kullanımıyla ilgili değildir. Altta yatan mekanizmanın apokrin ter bezlerinin veya saç köklerinin işlev bozukluğunu içerdiğine inanılıyor. Teşhis semptomlara dayanır.

Hastalığın Bilinen Tedavi Yöntemi Yok!

Bilinen bir tedavisi yok. Hafif hastalığı olanlarda ılık banyo denenebilir. Lezyonların akmasını sağlamak için açılması önemli bir fayda sağlamaz. Antibiyotikler yaygın olarak kullanılsa da, kullanımlarına dair kanıtlar zayıftır. İmmünsüpresif ilaçlar da denenebilir.Daha şiddetli hastalığı olanlarda, etkilenen cildi çıkarmak için lazer tedavisi veya ameliyat yapılabilir. Nadiren cilt lezyonu cilt kanserine dönüşebilir.

İlk Olarak Fransa’da ortaya çıktı

İnsanların% 1 ila% 4’ünü etkilediği tahmin edilmektedir. Kadınların durumu erkeklerden yaklaşık üç kat daha fazladır. Başlangıç ​​tipik olarak genç yetişkinlikte görülür ve 50 yaşından sonra daha az yaygın hale gelebilir. İlk kez 1833 ile 1839 arasında Fransız anatomist Alfred Velpeau tarafından tanımlandı.

Hidradenitis suppurativa’nın nedeni bilinmemektedir ve uzmanlar önerilen nedenler konusunda hemfikir değildir. Durum muhtemelen genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Çevresel ve Genetik Faktörler Önemlidir !

Aksilla, kasık ve perianal bölge gibi alanlar daha sık tutulsa da, kıl folikülleri olan herhangi bir vücut bölgesinde lezyonlar ortaya çıkar. Bu faktör aşağıdaki potansiyel göstergelerin çoğunu içerir:

  • Post-tüylü bireyler
  • Tıkanmış apokrin (ter) bezi veya saç kökü
  • Aşırı terleme
  • Androjen disfonksiyonu
  • Hücre yapısını değiştiren genetik bozukluklar

Daha ileri vakaları olan hastalar, egzersizi dayanılmaz derecede ağrılı bulabilir ve bu da hastalar arasında obezite oranını artırabilir.Hastalığın tarihsel olarak anlaşılması, muhtemelen iltihaplanma, ağrı ve şişmiş bir lezyon oluşturan tıkalı bir bez tarafından tetiklenen işlevsiz apokrin bezleri veya işlevsiz saç köklerini akla getirir.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Akne inversa nedir? Faktör