Ter Bezi İltihabı

Terbezi İltihabı

HS Hastalığı Ve Hayat Kalitesi

HS Hastalığı Ve Hayat Kalitesi VE ÇÖZÜMÜ

HS Hastalığı Ve Hayat Kalitesi, HS Hastalığı TEDAVİSİ, HS Hastalığı yorumcuları, HS Hastalığından iyileşenler, Kaliteli tedavisi, Bitkisel tedavisi, Kurtuluşu

Toplumda Köpek Memesi hastalığı olarak bilinen Hidradenitis Süpürativa(HS) hastalığı nedir?

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak da bilinen hidradenitis süpürativa, vücutta özellikle kıvrım bölgelerinde yerleşim gösteren,  alevlenmeler yaparak şiddetli sivilce, çıban ve içinden iltihaplı akıntıların geldiği, zamanla bu sivilce ve çıbanların kronik hale gelerek o bölgede yıkıma neden olarak doku yapısını değiştirdiği, ciddi ağrıya, kötü kokuya sebep olan bir hastalıktır.

 Vücudun hangi bölgelerinde sıklıkla görülmektedir?

Özellikle koltukaltı, kasıklar, kalça, göğüs arası ve göğüs altında ve arasında daha sık olmak üzere, ağrılı, akıntılı, derin yerleşimli şişlikler, doku hasarı ve kötü iyileşmeye bağlı olarak şiddetli yara izleri,akıntılı fistüller, sırtta, yüzde şiddetli sivilceler de olabilir.

En çok hangi yaş aralığında görülür? Cinsiyete göre dağılımı nasıldır? Ne sıklıkta görülür?

Sıklıkla genç erişkinlerde görülmekle birlikte, daha ileri yaşta da ortaya çıkabilir. Kadınlarda daha sık görülür. Toplumun % 4’ünü etkileyebilen bir hastalıktır. Ergenlik dönemine girmeyle birlikte başlangıç tipiktir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) hastaların sosyal yaşamını nasıl etkiler?

-Hastaları sosyal yaşantıdan uzaklaştırır. Özellikle çıbanların ilk çıkma döneminde çok şiddetli ağrılar, halsizlik, ateş görülebilir. Akıntının başlamasıyla birlikte kişi sürekli kendini kirli hisseder, kıyafetleri, nevresimleri sürekli kirlenmektedir.Kokuyla birlikte yalnız kalmaya meyilli hale gelir ve çok ciddi depresyon da gelişebilmektedir bu hastalarda. Cinsel hayatı, sosyal hayatı olumsuz olarak çok etkilenir.

Hastalığın toplum ve doktorlar tarafında bilinirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Hastaların tanı alması ortalama 7 yıl sürer. Toplumda çıban olarak değerlendirilir, hastalar doktora gitmeye çekinebilmektedir. Dermatoloji uzmanları ve konuya hakim cerrahlar veya aile hekimleri değerlendirmediği sürece hastalık, yanlış tanı alabilmektedir. Kıl kökü iltihabı, enfeksiyon sanılabilmektedir.

Hidradenitis Süpürativa(HS) tanısı nasıl konulmaktadır? Tanıda gecikmeler olabilir mi? Tanıdaki gecikmelerin hastalığın gidişatına etkileri nelerdir?

– Tanı, tetkike gerek kalmadan, klinik olarak muayene sonucunda konur. Hastaların tanı alması ortalama 7 yıl sürer. Konuda uzman olmayan bir hekime başvurulduğunda enfeksiyon sanılarak gereksiz antibiyotik tedavileri ve cerrahi işlemler yapılabilir. Hasta iyileşmediği gibi, hastalığı ilerler, kalıcı deri bozuklukları ve fistüller gelişir.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastaları veya bu hastalığı olmasından şüphe edenler hangi doktora gitmelidir?

-Mutlaka bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır. Konuya hakim olan plastik cerrah veya genel cerrah da hastaya hemen operasyon karraı vermeden deri ve zührevi hastalıklar uzmanının görüşünü alır. Plastik cerrahi veya genel cerrahiyle hastaların durumu değerlendirilerek uygun tedavi başlanır, uygun hastalar cerrahi tedaviye yönlendirilir, uygun hastalar ilaç tedavileri alır.

Hidradenitis Suppurativa(HS) hastalarının hayatı doğru tanı ve tedavi ile nasıl değişmektedir?

Hayatları tamamen değişir. Günlük hayatta ciddi aksaklıklara neden olan yaraları iyileşir, akıntıları geçer, koku problemi olmaz, kişi kendine güvenini tekrar kazanır, sosyal hayata geri döner.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

HS Hastalığı Ve Hayat Kalitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir