Ter Bezi İltihabı

Terbezi İltihabı

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar. Ter Bezi İltihabı Antibiyotikler.

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar., HS Hastalığı, Köpek memesi, Ter bezi iltihabı tedavisi, Ter bezi iltihabı iyileşenler, Ter bezi iltihabı kurtulanlar

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar. Ter bezi iltihabı nedenleri özellikle ağrılı, iltihaplı ve irin akan topaklarınız varsa, enfeksiyonunuz olabileceğinden size 1 veya 2 haftalık antibiyotik tabletleri reçete edilebilir. Bununla birlikte, hidradenitis suppurativa’da ikincil bir bakteriyel enfeksiyon o kadar yaygın değildir, bu nedenle etkilenen bölgeden bir pamuklu çubuk alınmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon yoksa, enflamasyonu önlemek için düşük doz antibiyotikler kullanılabilir. Bu daha uzun antibiyotik kürü en az 3 ay sürecek ve amaç gelişen topakların sayısını azaltmaktır.

Size bir krem ​​(topikal) veya içtiğiniz bir tablet, kapsül veya sıvı olarak antibiyotik verilebilir. Antibiyotik türleri arasında eritromisin , limesiklin , doksisiklin ve tetrasiklin bulunabilir.

Şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, klindamisin ve rifampisin kombinasyonu etkili olabilir, ancak bu antibiyotikler genellikle doktorlar yerine dermatologlar tarafından reçete edilir.

Antiseptik Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

Etkilenen bölgelere günlük olarak uygulanan% 4 klorheksidin gibi antiseptik yıkamalar genellikle diğer tedavilerin yanında reçete edilir Ter bezi iltihabı nedenleri .

Retinoidler Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

İzotretinoin ve asitretin gibi retinoidler, A vitamini bazlı ilaçlardır. Hidradenitis süpürativayı tedavi etmek için akne tedavisinde olduğu kadar etkili değillerdir, ancak bazı insanlara yardımcı olabilirler.

Retinoidler her zaman dermatologlar tarafından reçete edilir. Dikkatli kullanılmaları gerekir ve hamilelik sırasında alınamazlar. 

Doğum Kontrolü Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

Hidradenitis suppurativa bir dönemden önce alevlenirse , kombine doğum kontrol hapı almaktan fayda sağlayabilirsiniz .

İmmünsüpresif tedaviler (infliksimab ve adalimumab)

Çok şiddetli hidradenitis suppurativa vakalarında, adalimumab (biyolojik bir terapi) gibi bağışıklık sistemini baskılayan tedaviler yararlı olabilir.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemini baskılamakla ilgili riskler vardır, bu nedenle genellikle diğer tedaviler işe yaramazsa bir dermatolog tarafından reçete edilir.

İnfliksimab ve adalimumab, evde veya hastanede düzenli aralıklarla enjeksiyonla verilen immünsüpresif tedavilerdir Ter bezi iltihabı nedenleri .

steroidler Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

Nadiren, şiddetli iltihaplı cildi azaltmak için size prednizolon gibi steroidler reçete edilebilir . Steroidler tablet olarak alınabilir veya doğrudan etkilenen cilde enjeksiyon yapılabilir.

Steroidlerin olası yan etkileri arasında kilo alımı, zayıf uyku ve ruh hali değişimleri bulunur.

Steroid tabletlerin ve steroid enjeksiyonlarının yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ameliyat

Hidradenitis süpürativanın ilaçla kontrol altına alınamadığı durumlarda ameliyat düşünülebilir.

Yaşam tarzı tavsiyesi

Hidradenitis suppurativanız varsa şunları yapmalısınız:

  • kaybetmek ağırlık kiloluysanız
  • sigara içiyorsan sigarayı bırak
  • antiseptik bir cilt yıkama veya antiseptik sabun kullanın – bu, diğer tedavilerle birlikte reçete edilebilir (yukarıya bakın)
  • irin boşalmasını teşvik etmek için topaklar üzerinde sıcak bir pazen tutun
  • bol giysiler giyin
  • etkilenen cildi tıraş etmekten kaçının ve etkilenen bölgelerde parfüm veya parfümlü deodorant kullanmaktan kaçının

Görünüm

Hidradenitis suppurativa yıllarca devam etse de erken teşhis edilirse tedavi ile semptomlar düzelebilir.

Bununla birlikte, durumun bir kişinin günlük yaşamı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Düzenli olarak pansuman değiştirmek ve semptomların ağrı ve rahatsızlığı ile sürekli yaşamak zorunda kalmak, yaşam kalitenizi etkileyebilir ve depresyona neden olabilir Ter bezi iltihabı nedenleri .

Başa çıkmakta zorlanıyorsanız, bir GP ile konuşun. Hidradenitis Suppurativa Trust gibi hayır kurumları da yardım ve destek sağlayabilir.

Ter bezi iltihabında kullanılan ilaçlar.

(HS)HİDRADENİTİS SUPPURATİVA BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

HS (KÖPEK MEMESİ ) HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI  İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALIN ! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir